Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pět Tibeťanů je prastaré cvičení pocházející z himálájského kláštera Šangri-La. Je to velmi jednoduché cvičení, na které není potřeba více než 15 minut denně a je tedy vhodné i pro ty nejzaneprázdněnější z nás. Přitom je to jedno z nejlepších a nejúčinnějších cvičení, které znám. Má také tu výhodu, že jej mohou cvičit opravdu všichni bez ohledu na věk a pohlaví. Tyto cviky využívají univerzální energii k tomu, aby přivedly tělo opět do rovnováhy. Když je toho dosaženo, můžou se buňky v těle opět obnovovat a prospívat, jak to činily, když jsme byli mladí. Můžeme pak vidět a cítit, jak "mládneme".
Obrazek

Tělo má sedm energetických center energie, které si je možné představit, jako vířivá silová pole. Indové je nazývají čakry (viz obrázek). Jsou to energetická pole, sice neviditelná okem, ale tím neméně skutečná.

Každé z těchto sedmi center má konkrétní vztah k některé ze sedmi žláz s vnitřní sekrecí a jeho funkce spočívá v tom, že ovlivňuje produkci hormonů příslušející žlázy. Hormony pak řídí všechny funkce v těle včetně procesu stárnutí.

Nejspodnější první centrum je spojeno s nadledvinkami, druhé s pohlavními žlázami, třetí (solar plexus) se slinivkou břišní, čtvrté v srdeční oblasti je ve vzahu k brzlíku, páté je umístěno na štítné žláze, šesté (třetí oko) má vztah k hypofýze neboli podvěsku mozkovému na přední straně pod mozkem a sedmé nejvyšší (korunní čakra) je spojen s epifýzou (šišinka mozková) na zadní straně pod mozkem. Ve zdravém těle se tyto víry točí velkou rychlostí a umožňují tak kosmické energii, nazývané také "prána", "čchi" nebo "éterická energie", proudit tělem směrem nahoru. Když se začne jeden nebo více těchto vírů točit pomalu, proud životní energie se zpomaluje nebo úplně zastaví - což je jen jiné vyjádření stárnutí a špatného zdraví.

Tato otáčející se centra přesahují u zdravého fyzického těla ven, za jeho hranice, u nezdravého, slabého nebo starého těla naproti tomu dosahují sotva jeho povrchu. Nejrychlejší způsob, jak znovu získat mládí, zdraví, vitalitu, je působit na tato centra, aby se znovu normálně točila. Existuje pět jednoduchých cviků, ale nejlepší výsledky poskytuje celá řada všech pěti cviků za sebou. Těchto pět tibetských cviků - pět - "Tibeťanů" nejsou vlastně cviky v pravém slova smyslu. Lámové je nazývají rity.

Pokud vám některý z těchto cviků nepůjde, můžete jej vynechat a přesto ucítíte blahodárné účinky těchto prastarých ritů (doporučuji však pro dokonalé zacvičení si tohoto ritu alespoň představovat). Když po delší době cvik zkusíte znovu, může se stát, že jej najednou zvládáte bez problémů. Pro začátek se doporučuje každý cvik cvičit třikrát a vždy po týdnu přidat jedno nebo dvě opakování. Tak dlouho, až se dostanete na počet 21. Ten se pak již nepřekračuje. Kdo však z jakéhokoli důvodu nemůže, nemusí o to za každou cenu usilovat a může zůstat třeba u pěti opakování. Pokud však máte poškozenou páteř, doporučuji toto cvičení konzultovat s lékařem.

První cvičení

Pět Tibeťanů - první cvičení
Má jediný účel: Urychlit otáčení jednotlivých center. Postavte se zpříma, rozpažte ruce rovnoběžně se zemí. Pak se otáčejte kolem své osy. Důležité je, abyste se otáčeli z leva do prava, tedy ve směru hodinových ručiček. Začne-li se vám lehce točit hlava, zastavte se. Máte-li chuť si lehnout, protože se hlava příliš točí, lehněte si. Z počátku se však nepokoušejte o více než šest otočení. Postupem času, při pravidelném opakování se budete moci točit stále vícekrát a pocit točení hlavy bude ustupovat.

Velmi pomáhá, když se před tím, než se začnete otáčet, soustředíte na jeden bod přímo před sebou. Když se pak otáčíte, udržujete očima kontakt s tímto bodem tak dlouho, jak je to možné. Když zmizí ze zorného úhlu, protože hlava se točí spolu s tělem, rychleji ji otočte a opět se na tento bod soustřeďte z druhé strany. Tento bod pomáhá neztratit orientaci a rovnováhu. Tuto pomůcku používají i tanečníci a krasobruslaři.

Také dervišové se takto otáčejí a má to na ně velmi blahodárný účinek. Přílišné otáčení však může některou z čaker předimenzovat, což vede k vyčerpání. Proud energie se zprvu zrychlí, ale pak se zablokuje. Toto vybuzení a pozdější útlum způsobují zvláštní psychický stav, který dervišové spojují s duchovním nebo náboženským zážitkem. Lámové se však oproti tomu neotáčejí až k excesu. Zatímco vířící dervišové se otáčejí často několiksetkrát, lámové jen dvanáctkrát, maximálně jednadvacetkrát, což pro stimulaci vířivých center energie v těle naprosto stačí.


Druhé cvičení
Pět Tibeťanů - druhé cvičení
Lehněte si rovně na záda a natáhněte ruce podél těla dlaněmi dolů, přičemž prsty jsou pevně vedle sebe. Potom s nádechem (dech je vlemi důležitý, dbejte na pravidelný rytmus dechu) zvedněte hlavu a zatlačte bradu do prsou. Zároveň zvedněte nohy do svislé polohy. Záda zůstávají zcela na zemi. Pokud to dokážete, můžete nohy natáhnout dál směrem k hlavě. Kolena mají být naprosto rovná. Pak s výdechem pokládejte pozvolna hlavu a nohy zpátky na zem. Uvolněte všechny svaly a zopakujte cvik ještě jednou, aniž byste se příliš namáhali.

Je-li to pro vás příliš velký problém, začněte s mírně pokrčenýma nohama a představujte si cvik dokonale zacvičený. Časem se svaly natolik posílí, že cvik budete moci cvičit s nohama nataženýma.

Chcete-li mít ze cviku opravdový užitek, doporučuji se po celou dobu soustředit na to, aby se nezvedalo břicho. Představte si, jako by jste tlačili pupík směrem k páteři. Zároveň si dávejte pozor ať je páteř celou dobu na podložce.

Pozvolna skloňte hlavu a zátylek dopředu a přitáhněte bradu k hrudi.

Potom hlavu opatrně s nádechem zakloňte dozadu, ale jen tak daleko, jak je vám to příjemné. Zaklánějte páteř dozadu a zároveň ze široka rozevřete hrudník, lopatky tlačte směrem k sobě. Dbejte však na to, abyste se neprohýbali v křížové oblasti páteře. Během zaklánění si pomáhejte tím, že se opřete pažemi o stehna nebo o hýžďové svalstvo. Pak se navraťte s výdechem zpět do výchozí pozice (brada přitažená k hrudi).

Obzvláště při tomto cviku se soustřeďte na hluboké dýchání. Dbejte na podsazení pánve a snažte se nevystrkovat břicho. Opět si můžete představovat, že pupík tlačíte k páteři. To vám pomůže lépe udržet křížovou oblast neprohnutou. Hlavní síla cviku totiž tkví v "otevření hrudníku", takže spodní část páteře by měla po celou dobu zůstat neprohnutá.

Máte-li problémy s křížovou oblastí (zejména lordózu) a víte, že máte tendenci se zde prohýbat, můžete si položit ruce právě zde, abyste páteř lépe vnímali.

Třetí cvičení
Pět Tibeťanů - třetí cvičení
Pozvolna skloňte hlavu a zátylek dopředu a přitáhněte bradu k hrudi.

Potom hlavu opatrně s nádechem zakloňte dozadu, ale jen tak daleko, jak je vám to příjemné. Zaklánějte páteř dozadu a zároveň ze široka rozevřete hrudník, lopatky tlačte směrem k sobě. Dbejte však na to, abyste se neprohýbali v křížové oblasti páteře. Během zaklánění si pomáhejte tím, že se opřete pažemi o stehna nebo o hýžďové svalstvo. Pak se navraťte s výdechem zpět do výchozí pozice (brada přitažená k hrudi).

Obzvláště při tomto cviku se soustřeďte na hluboké dýchání. Dbejte na podsazení pánve a snažte se nevystrkovat břicho. Opět si můžete představovat, že pupík tlačíte k páteři. To vám pomůže lépe udržet křížovou oblast neprohnutou. Hlavní síla cviku totiž tkví v "otevření hrudníku", takže spodní část páteře by měla po celou dobu zůstat neprohnutá.

Máte-li problémy s křížovou oblastí (zejména lordózu) a víte, že máte tendenci se zde prohýbat, můžete si položit ruce právě zde, abyste páteř lépe vnímali.

Čtvrté cvičení
Pět Tibeťanů - čtvrté cvičení
Držte tělo zpříma a ruce položte podél těla dlaněmi na zem.

Sedněte si na zem s nohama dopředu, chodidla asi 30cm od sebe. Držte tělo zpříma a ruce položte podél těla dlaněmi na zem. Bradu držte rovně. S výdechem ji přitáhněte k hrudi. S nádechem se zvolna zaklánějte.

Současně zvedejte trup tak, že ohnete kolena, zatímco ruce zůstávají natažené. Trup vytvoří se stehny jednu rovinu rovnoběžnou se zemí. Paže a lýtka musí být kolmo k zemi.

Opět myslete na podsazení páteře a nevystrkování bříška. Na okamžik napněte všechny svaly.

Nakonec se s výdechem vraťte do výchozí pozice, uvolněte svaly a na moment si odpočiňte než cvik provedete znovu.

Páté cvičení


Pět Tibeťanů - páté cvičení Otočte se obličejem k zemi. Váha spočívá na rukou, dlaně přitom leží na zemi, a na prstech u nohou.

Během tohoto cviku by měly ruce i nohy být asi 60 cm od sebe a pokud možno natažené.

Pak se pokuste prohnout v zádech, aby tělo bylo prověšeno dolů. Zakloňte přitom co nejvíce hlavu.

Potom s nádechem pomalu zvedejte pánev vzhůru, až tělo vytvoří obtácené V. Zároveň tlačte bradu k hrudi. S výdechem se vraťte opět do výchozí pozice a začněte znovu.


Zdroj: Peter Kelder - Pět Tibeťanů


 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Mohu jen doporučit

(Lucka, 14. 2. 2011 10:56)

Toto cvičení mohu doporučit především po ránu, na rozproudění toku energie, důležitá je pravidelnost, stačí si 20 minut ráno přivstat a start do nového dne bude lepší. Věřím, že někdo může mít počáteční potíže s kondicí, ale brzy bude koukat, že je možné cvičit vše, jak se má. A pak si může hlídat i rytmus dechu, ten je důležitý. Bude po ztuhnutí zad a bolestech, po splínu a každý den to bude jen lepší. Důležité je se na cvičení těšit s vědomím, že to děláme pro svoje tělo,kterému někdy dáváme pěkně nafrak. Hezké dny,L.

Re: Mohu jen doporučit

(Kings, 2. 1. 2015 6:05)

Velmi hezky napsané, děkuji. Lidé si neuvědomují jak důležité je pro naše tělo cvičení.

druhá čakra-čakra štěstí a blahobytu -

(alica-, 13. 12. 2011 8:16)

to už konečně znáte-je barvy červené a je to jahodová barva,přesně,ale je to druh jahody / tu každej zná,veliká,placatá,světle červená/- tak ta barva....štěstí a blahobyt jest jednak vytvářen žitím pozemským a také je začleněna tato duo čakra už do nového systémového programu-dávej boha lásku okolo sebe...tady se nezpívají mantry,tady je cvik - ten první,nebo jej někde v knize pěti tibetských cviků uvádějí jako poslední,je to točení , ale bacha,za levou rukou,čili levotočitá spirála se v mozku posiluje,neb jest napojena právě na druhou čakru.Stačí,volové ste ještě a nestíhali byste,na to bacha,bylo by vám blbě,tedy stačí pět otoček,za hodinu sedm a pak už,jak kdo snese.

Re: druhá čakra-čakra štěstí a blahobytu -

(alica dvě-, 17. 8. 2012 17:40)

souvisí tu jeden bod nově otevřený--hele Bendo,ty víš,ten červený,jak máš už zralost v svém osobním žití,tedy vidíš okolo něj jedině záři....ale pozor!!není toto záře nad pozemská,je to jen aura zlato-stříbřitá,kdy jeden má na palci svědění a zčervená mu rozkrok,že?Proč!!!!To je ono-POZOR,NEHOVOŘÍM S PANEM BENDOU-TEN JE MIMO----- ale tato aura je jen nedostatek !!!Nemoc,plynová substance hnisového rozložení,kterou tělo mohutně vyzařuje i jiným okolo sebe,mají-li stejný problém--tím problémem jest sexychtivost--kdy sebe dráždí hnis s hnisem-ne chlap a ženská,ale dva hnisavé objekty.Proto stále chodíte okolo horké kaše...chcete děti,mít si na kom vybít svůj hnisavý a pitomý potenciál mozkového předráždění.

JEDINCI,MEDITUJÍCÍ-

(ANNA, 30. 7. 2012 7:44)

Mají čakry otevřeny na jediném zatím bodě,kvůli pseudo sráčstvu okolo nich....mohli být už o mnoho set procent dále,zatím ruší všechny splašky na zemi a posilují tak eurozónu smrti , bolesti,hnusu a drbů.

arance

(Kings, 12. 6. 2012 6:18)

Být jako husa ?To se mi nelíbí, tobě ano?

TIBET MÁ RADOST..

(aranka, 11. 6. 2012 17:21)

cvičím,cvičíš,cvičíme...dám vám nějakou tu otázku!!! JDEŠ S DOBOU,NEBO S TĚLEM?---MÁŠ NA NOHOU DRÁPY,A JSI POHORŠEN?JESTLI ANO-PROČ JSI POHORŠEN? KVŮLI TOMU,ŽE ŽENSKÁ JAKÁSI,NEBO CHLAP UVIDÍ PŘI TVÉ KOKETNOSTI..JÉŽIŠI--TA,TEN O SEBE NEDBÁ..to je jako ty zuby.vy pitomé trubky!!NEMŮŽEŠ-LI SE OHNOUT,NEMŮŽEŠ-LI VZÍT DO OCHRNUTÝCH RUKOU NŮŽKY,VÍŠ,O ČEM JE ŘEČ!! TAKÉ NĚKOHO PŘI STŘIHÁNÍ CHYTÁ DO RUKOU KŘEČ!!!Mám další otázku.....jdeš s módou ,s dobou-jako husa na provázku?!!!

! čakra sakrální-komunikační systém je jí značně přeoráván!

(poslední zatím dnes -, 13. 12. 2011 8:23)

je to čakra třetí-sollar pleccus a ten má za úlohu/taky novou zde hraje roli už/-máš?dej!ale jedině MEDITACI NA POSÍLENÍ SRDCE A PLIC,kdy člověk následně lépe se pohybuje,vytříbeněji hovoří/čili slovo vůl je zde fuj slovo/,a také má komunikaci s mimozemskými civilizacemi v podstatě už za sebou,neb dnes každý trulo už ví,o co vlastně gau.Barva zlatá a to průhledná,a uprostřed ještě průhledněji zlatistá,což je fajn,čumte teď hodně do slunce,je strašlivě zdravé,právě dnešní den,bude-li,nebude-li,tak si je ještě nezasloužíme a budeme tedy v slunce hleděti následné dny/až měsíc,konec ledna,ale hledět do slunce jen krátce,asi na šest krát nádech a šestkrát výdech.

kořenová čaakra-čili číslo jedna-barva oranžová-znamení v raku-

(anna-uheth-, 13. 12. 2011 8:08)

kořen pánevního dna jest u vás /mladí tak zvaní fuj/---máte sebe sama očistit mantrou touto----óm manni padmé úúmmm--óm manníí pedmé hái,háí tísí tíjí náás-takto opakuj třikrát po sobě , jest psána zároveň výslovnost.Kořen páteře a na špicci tohoto kořene/4akra-1-,čili kořenová čakra/jest základ žití na zemi,ale zatím špatnej volci......ženský do toho netahejte,ty sou uplně blbý.

tvořená prý moderními přístroji na ezoterických manévrech blbost-

(aura-, 12. 12. 2011 15:15)

podklad je většinou A 4 --a pod ním ozářenej třeba vánoční strom vašeho štěstí..pseudo.....volci a kravky,já za tu blbost nedala ani kačku,to by jste mne hodně púodcenili,holoto od pelikána.

pre kings

(johny, 1. 4. 2009 13:13)

nazdar chcem sa opýtať či si počul už o ôsmej čakre ktorá sa vraj vytvorí v podobe nimbusu ako na freskách zobrazujúcich svatých je vraj vyditeľná aj voľným okom jedna liečiteľka a jasnovidka u nás na slovensku má vraj ôsmu čakru ale je nevyditeľná voľným okom spomínaná vraj už pomohla veľa ľudom dala si urobiť špeciálnu aurovú fotku na ktorej mala nad hlavou bielozlatú žiaru čo si o tom myslíš.

Re: pre kings

(léčitelka na dvě věci..., 12. 12. 2011 15:11)

auru doporučuju,aspoň se vymaníš z bludu sebe sama,kolektivní blbost na ezoterických festoších s váma mává , hoši,parádně...

JO,ŠACHY,TY SOU MÝHO KLUKA-

(pat a mat mi dala-, 12. 12. 2011 13:50)

říkala mi jednou moje maminka se zhora-měla vždy na mne metr velmi přísný,ale se jí to myslím i vyplácí,aninko,žádný kluky si do bytu a ani do srdce tahat nesmíš,ty jsi někdo jinej,mi moje maminka řekla,když mi bylo jeden den do srdce a do ouška mi tajně šeptala každou noc,když jsem spala...aninka rostla........výtah z knihy DUBLE JAU-----ANEB,máš už zaděláno na koláče,hospodyně?

Žvásty

(Tech, 11. 6. 2009 10:37)

Blbost. Tohle je je blbost "Tyto cviky využívají univerzální energii k tomu, aby přivedly tělo opět do rovnováhy. Když je toho dosaženo, můžou se buňky v těle opět obnovovat a prospívat, jak to činily, když jsme byli mladí. Můžeme pak vidět a cítit, jak "mládneme". Vzhledem k problémům které většinou lidé co tu píší s těmihle cviky, bych tu dal nadpis - Tato rádoby rehabilitace jen na vlastní nebezpečí!

Re: Žvásty

(takhle ne-, 12. 12. 2011 13:44)

víš,co dělám? Neříkám,jsem vibračně velmi náročná a nemám v oblibě televizi,žádná média a ani knihy,já si umím knihy pro mne napsat sama,hodím je na cd a občas projdu....to jediné mne nerozčiluje,maluji si do nich i mandaly,a různé energie,fotím si do nich i polodrahokamy a maluji si jejich vibrace a něco mi to říká,cítím se s tím dobře,mne nikdo na zemi nemůže uspokojit,jsou ve všem jejich konání i malbě jen prázdné vibrace,v mluveném slově jen bláboly a sprostota ducha.Anna.

1.cvik

(Jana, 10. 3. 2009 13:22)

Prosím,proč je důležité první cvik provádět po směru hodinových ručiček.
Děkuji za odpověď.

Re: 1.cvik

(anna-, 4. 12. 2011 20:07)

aby ses nepoblil.

Re: Re: 1.cvik

(eva -, 9. 12. 2011 8:38)

mám na vás kontakt ještě z sympózií,a pani helena je jedna z největších drben,které jsem kdy poznala,tak mne ten článek zaujal,je to pravda,taky tak,a to je mi čtyřicet šest,panu bendovi je to jedno,to je jejich web na seznamku těla,s bohem to nemá nic společnýho,a spala jsem s ním třikrát a pak se mi zapíral,asi našel mladší.

Cviky a zpěv na ezoterických festivalech-

(Anna-, 30. 11. 2011 7:49)

mi velmi pomáhaly i z důvodu-nikde nehrají veřejně pod širým nebem často budhisticky zaměřené a tím pro mne velmi léčivé a meditativní vstupy a pan Rak,který občas hraje vstupní jiné melodie,mne nijak nerušil,ale nemám ráda nezačleňovací ,čili sama sebe poslouchající koncertní šou,kdy jedinec nemá ani základy/nemluvím o panu Rakovi/ , a fonetický rozsah alespoň do prvního nejvyššího fis a následně zpět na gé-to je nejlepší fonetická,aurická rozcvička ke zpěvu manter a chci tímto velmi poděkovat pořadatelům z Vlčí Hory Thillia Nobilis-za nádherné léky, ke kterým jsem sebe mohla dovést,proto,že mi dovolili současně s účinkujícími a zájemci o budhistické mantrovní léčivé prvky,kdy se uvolní bránice a jedinec,který zná /z zpěvu dvou a půl hodin nepřetržitého zpěvu manter ,čili má dobrý trénink a vypěstován vibrační návyk v podobě mantristicky rozšířené bránice,čili dýchá jinak a jest rychleji i v meditaci a fonetika tímto jest jemně naladěna/hlasivky /.
Tím chci také říci,že mne vůbec neoslovují lidé-kteří také dovedou dělat ze sebe umělce,nechají si za to zaplatit a já pak trpím,čili já si také nedělám násilí a zpívám si to své-paní Bittová je herecká hvězda-s ní jsem měla obrovský zážitek foneticky dokonale zvládnuté a hlasově-škály léčících prvků...díky pane Raku a paní Bittová...anna janésková.

Re: Cviky a zpěv na ezoterických festivalech-

(ivana zemčíková-, 9. 12. 2011 8:31)

já mám taky věřící babičky,dvě,našli jsme se s mužem vlastně v kostele a pak na svatbě mé kamarádky,a moje maminka nikdy nebyla věřící a otec taky ne,takže já jsem ateistka,ale když v telce sleduji /jsem učitelka/ty pořady s božími úmysly,tomu říkají někde,tak se musím smát,naši děda a babka mne často vodili ještě jako osmnáctiletou do kostela,byla jsem v té době hodně nemohoucí,jsem po vážné příhodě mozku,ale se to upravuje,a když jsem viděla/a oni si ti věřící přede mnou fakt nedělali násilí,mne naši tam vozili na vozíku/ jak sprostí,kokety a farář jak mezi nohy těm ženským čumí,a ty dvojsmyslné sprosté kecy,prosim vás,jakej bůh,a ten benda je teda hodně ujetej člověk,má oči,tady je hajzl úplně každej,takže můžou kvákat,jak chtěj,ostatně jsem se byla podívat na ty jejich sympózia,už ze zdravotních důvodů,co vám budu povídat,už jsem chodila normálně,tak jsem toho bendu testovala a hrála jsem,jinak jsem fakt mladá a pohledná,a sváděla jsem ho,abych ho vyzkoušela,a byla tam okolo něj nějaká pořád baba,brejlatá a taky všem říkala,že je kurevník,a já to tedy chtěla vyzkoušet a on teda si násilí nedělá a s ženskejma koketuje furt,a to je starej,ale docela pohlednej a blbej nebude,to je fakt,a že jsme se spolu vyspali,to je teda fakt,chlapi sou pěkný kurvy,může mu bejt tak šedesát.....mně bylo dvacet šest...tak,co vám budu povídat...