Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pět Tibeťanů je prastaré cvičení pocházející z himálájského kláštera Šangri-La. Je to velmi jednoduché cvičení, na které není potřeba více než 15 minut denně a je tedy vhodné i pro ty nejzaneprázdněnější z nás. Přitom je to jedno z nejlepších a nejúčinnějších cvičení, které znám. Má také tu výhodu, že jej mohou cvičit opravdu všichni bez ohledu na věk a pohlaví. Tyto cviky využívají univerzální energii k tomu, aby přivedly tělo opět do rovnováhy. Když je toho dosaženo, můžou se buňky v těle opět obnovovat a prospívat, jak to činily, když jsme byli mladí. Můžeme pak vidět a cítit, jak "mládneme".
Obrazek

Tělo má sedm energetických center energie, které si je možné představit, jako vířivá silová pole. Indové je nazývají čakry (viz obrázek). Jsou to energetická pole, sice neviditelná okem, ale tím neméně skutečná.

Každé z těchto sedmi center má konkrétní vztah k některé ze sedmi žláz s vnitřní sekrecí a jeho funkce spočívá v tom, že ovlivňuje produkci hormonů příslušející žlázy. Hormony pak řídí všechny funkce v těle včetně procesu stárnutí.

Nejspodnější první centrum je spojeno s nadledvinkami, druhé s pohlavními žlázami, třetí (solar plexus) se slinivkou břišní, čtvrté v srdeční oblasti je ve vzahu k brzlíku, páté je umístěno na štítné žláze, šesté (třetí oko) má vztah k hypofýze neboli podvěsku mozkovému na přední straně pod mozkem a sedmé nejvyšší (korunní čakra) je spojen s epifýzou (šišinka mozková) na zadní straně pod mozkem. Ve zdravém těle se tyto víry točí velkou rychlostí a umožňují tak kosmické energii, nazývané také "prána", "čchi" nebo "éterická energie", proudit tělem směrem nahoru. Když se začne jeden nebo více těchto vírů točit pomalu, proud životní energie se zpomaluje nebo úplně zastaví - což je jen jiné vyjádření stárnutí a špatného zdraví.

Tato otáčející se centra přesahují u zdravého fyzického těla ven, za jeho hranice, u nezdravého, slabého nebo starého těla naproti tomu dosahují sotva jeho povrchu. Nejrychlejší způsob, jak znovu získat mládí, zdraví, vitalitu, je působit na tato centra, aby se znovu normálně točila. Existuje pět jednoduchých cviků, ale nejlepší výsledky poskytuje celá řada všech pěti cviků za sebou. Těchto pět tibetských cviků - pět - "Tibeťanů" nejsou vlastně cviky v pravém slova smyslu. Lámové je nazývají rity.

Pokud vám některý z těchto cviků nepůjde, můžete jej vynechat a přesto ucítíte blahodárné účinky těchto prastarých ritů (doporučuji však pro dokonalé zacvičení si tohoto ritu alespoň představovat). Když po delší době cvik zkusíte znovu, může se stát, že jej najednou zvládáte bez problémů. Pro začátek se doporučuje každý cvik cvičit třikrát a vždy po týdnu přidat jedno nebo dvě opakování. Tak dlouho, až se dostanete na počet 21. Ten se pak již nepřekračuje. Kdo však z jakéhokoli důvodu nemůže, nemusí o to za každou cenu usilovat a může zůstat třeba u pěti opakování. Pokud však máte poškozenou páteř, doporučuji toto cvičení konzultovat s lékařem.

První cvičení

Pět Tibeťanů - první cvičení
Má jediný účel: Urychlit otáčení jednotlivých center. Postavte se zpříma, rozpažte ruce rovnoběžně se zemí. Pak se otáčejte kolem své osy. Důležité je, abyste se otáčeli z leva do prava, tedy ve směru hodinových ručiček. Začne-li se vám lehce točit hlava, zastavte se. Máte-li chuť si lehnout, protože se hlava příliš točí, lehněte si. Z počátku se však nepokoušejte o více než šest otočení. Postupem času, při pravidelném opakování se budete moci točit stále vícekrát a pocit točení hlavy bude ustupovat.

Velmi pomáhá, když se před tím, než se začnete otáčet, soustředíte na jeden bod přímo před sebou. Když se pak otáčíte, udržujete očima kontakt s tímto bodem tak dlouho, jak je to možné. Když zmizí ze zorného úhlu, protože hlava se točí spolu s tělem, rychleji ji otočte a opět se na tento bod soustřeďte z druhé strany. Tento bod pomáhá neztratit orientaci a rovnováhu. Tuto pomůcku používají i tanečníci a krasobruslaři.

Také dervišové se takto otáčejí a má to na ně velmi blahodárný účinek. Přílišné otáčení však může některou z čaker předimenzovat, což vede k vyčerpání. Proud energie se zprvu zrychlí, ale pak se zablokuje. Toto vybuzení a pozdější útlum způsobují zvláštní psychický stav, který dervišové spojují s duchovním nebo náboženským zážitkem. Lámové se však oproti tomu neotáčejí až k excesu. Zatímco vířící dervišové se otáčejí často několiksetkrát, lámové jen dvanáctkrát, maximálně jednadvacetkrát, což pro stimulaci vířivých center energie v těle naprosto stačí.


Druhé cvičení
Pět Tibeťanů - druhé cvičení
Lehněte si rovně na záda a natáhněte ruce podél těla dlaněmi dolů, přičemž prsty jsou pevně vedle sebe. Potom s nádechem (dech je vlemi důležitý, dbejte na pravidelný rytmus dechu) zvedněte hlavu a zatlačte bradu do prsou. Zároveň zvedněte nohy do svislé polohy. Záda zůstávají zcela na zemi. Pokud to dokážete, můžete nohy natáhnout dál směrem k hlavě. Kolena mají být naprosto rovná. Pak s výdechem pokládejte pozvolna hlavu a nohy zpátky na zem. Uvolněte všechny svaly a zopakujte cvik ještě jednou, aniž byste se příliš namáhali.

Je-li to pro vás příliš velký problém, začněte s mírně pokrčenýma nohama a představujte si cvik dokonale zacvičený. Časem se svaly natolik posílí, že cvik budete moci cvičit s nohama nataženýma.

Chcete-li mít ze cviku opravdový užitek, doporučuji se po celou dobu soustředit na to, aby se nezvedalo břicho. Představte si, jako by jste tlačili pupík směrem k páteři. Zároveň si dávejte pozor ať je páteř celou dobu na podložce.

Pozvolna skloňte hlavu a zátylek dopředu a přitáhněte bradu k hrudi.

Potom hlavu opatrně s nádechem zakloňte dozadu, ale jen tak daleko, jak je vám to příjemné. Zaklánějte páteř dozadu a zároveň ze široka rozevřete hrudník, lopatky tlačte směrem k sobě. Dbejte však na to, abyste se neprohýbali v křížové oblasti páteře. Během zaklánění si pomáhejte tím, že se opřete pažemi o stehna nebo o hýžďové svalstvo. Pak se navraťte s výdechem zpět do výchozí pozice (brada přitažená k hrudi).

Obzvláště při tomto cviku se soustřeďte na hluboké dýchání. Dbejte na podsazení pánve a snažte se nevystrkovat břicho. Opět si můžete představovat, že pupík tlačíte k páteři. To vám pomůže lépe udržet křížovou oblast neprohnutou. Hlavní síla cviku totiž tkví v "otevření hrudníku", takže spodní část páteře by měla po celou dobu zůstat neprohnutá.

Máte-li problémy s křížovou oblastí (zejména lordózu) a víte, že máte tendenci se zde prohýbat, můžete si položit ruce právě zde, abyste páteř lépe vnímali.

Třetí cvičení
Pět Tibeťanů - třetí cvičení
Pozvolna skloňte hlavu a zátylek dopředu a přitáhněte bradu k hrudi.

Potom hlavu opatrně s nádechem zakloňte dozadu, ale jen tak daleko, jak je vám to příjemné. Zaklánějte páteř dozadu a zároveň ze široka rozevřete hrudník, lopatky tlačte směrem k sobě. Dbejte však na to, abyste se neprohýbali v křížové oblasti páteře. Během zaklánění si pomáhejte tím, že se opřete pažemi o stehna nebo o hýžďové svalstvo. Pak se navraťte s výdechem zpět do výchozí pozice (brada přitažená k hrudi).

Obzvláště při tomto cviku se soustřeďte na hluboké dýchání. Dbejte na podsazení pánve a snažte se nevystrkovat břicho. Opět si můžete představovat, že pupík tlačíte k páteři. To vám pomůže lépe udržet křížovou oblast neprohnutou. Hlavní síla cviku totiž tkví v "otevření hrudníku", takže spodní část páteře by měla po celou dobu zůstat neprohnutá.

Máte-li problémy s křížovou oblastí (zejména lordózu) a víte, že máte tendenci se zde prohýbat, můžete si položit ruce právě zde, abyste páteř lépe vnímali.

Čtvrté cvičení
Pět Tibeťanů - čtvrté cvičení
Držte tělo zpříma a ruce položte podél těla dlaněmi na zem.

Sedněte si na zem s nohama dopředu, chodidla asi 30cm od sebe. Držte tělo zpříma a ruce položte podél těla dlaněmi na zem. Bradu držte rovně. S výdechem ji přitáhněte k hrudi. S nádechem se zvolna zaklánějte.

Současně zvedejte trup tak, že ohnete kolena, zatímco ruce zůstávají natažené. Trup vytvoří se stehny jednu rovinu rovnoběžnou se zemí. Paže a lýtka musí být kolmo k zemi.

Opět myslete na podsazení páteře a nevystrkování bříška. Na okamžik napněte všechny svaly.

Nakonec se s výdechem vraťte do výchozí pozice, uvolněte svaly a na moment si odpočiňte než cvik provedete znovu.

Páté cvičení


Pět Tibeťanů - páté cvičení Otočte se obličejem k zemi. Váha spočívá na rukou, dlaně přitom leží na zemi, a na prstech u nohou.

Během tohoto cviku by měly ruce i nohy být asi 60 cm od sebe a pokud možno natažené.

Pak se pokuste prohnout v zádech, aby tělo bylo prověšeno dolů. Zakloňte přitom co nejvíce hlavu.

Potom s nádechem pomalu zvedejte pánev vzhůru, až tělo vytvoří obtácené V. Zároveň tlačte bradu k hrudi. S výdechem se vraťte opět do výchozí pozice a začněte znovu.


Zdroj: Peter Kelder - Pět Tibeťanů


 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

postava ani není tak důležitá-

(Alena Tichá-, 9. 12. 2011 8:20)

myslím si,že panu Bendovi,který má na starosti tento web se mne rozhodně nepodařilo přesvědčit o nějakém bohu,kterého mi vnucuje..ale nechte to tak,ti lidé se potom rozlezou všude.Já mám věřící babičku,a ona mi nedá pokoj,neustále mne napadá,že nevěřím-li v boha,špatně dopadnu,a přitom o ní vím,že jak se může někde pobavit,hledat někde kamaráda a milence,využije všeho.

nevolnost

(Kings, 5. 4. 2010 7:07)

Ano je to tak, rychlost doopravdy způsobuje nevolnost, nicméně organismus by si měl po čase zvyknout.

Re: nevolnost

(ne-, 4. 12. 2011 20:06)

někomu skutečně tyto cviky vadí navždy....je to pro pokročilé.....na to pozor-- člověk ale rychle pozná--toto nedělá mému tělu dobře...

Pět tibetských cviků-

(Anna Janésková, 30. 11. 2011 7:34)

cvičívala jsem je často , v létech po přechodu a byly bezvadné tyto cviky a poslední,nebo jím jsem někdy i začínala,byl cvik dráždění mozkových center proti únavě a jiným nepříjemným pocitům - byl to cvik-otoč se kolem své osy za pravou rukou,kolikrát ti to celkově tělo dovolí a po tréninku jsem zvládala třicet položek,dnes tyto cviky zvládám neomezeně a rozšířila jsem si repertoár všech tibetských cviků o jógistické,velmi účinné prvky a také jsem přidávala taneční prvky ve formě ayurvédského a dotykového tanečního rituálu,jde o vklad i jógy těla a mysli tancem a zpěvem-zpívání manter...

Různé návody

(Kings, 5. 8. 2010 20:42)

Návodů se najde určitě více.Na této stránce publikované cviky používám sám a jsem spokojen.Uvidíte sama jak vám budou vyhovovat.Přeji hodně úspěchů.

Různé návody

(Hana, 2. 8. 2010 15:53)

Dobrý den,chtěla bych začít cvičit, ale na internetu se návody ke cvičení rozcházejí.Který je ten pravý?

první

(ria, 4. 4. 2010 21:59)

Nevolnost se projevuje asi jen tehdy,otáčíte-li se u prvního cviku příliš rychle.Zpomalte a bude dobře.

pro Báru

(Kings, 22. 3. 2009 20:40)

Doporučil bych aby jste četnost snížila na 5 z 8x.Nevolnost se většinou projevuje protože je více zanesený organismus, tím pádem je i více zatížený a to způsobuje komplikace ve všech směrech.'Ještě bych cviky doporučil po ránu než se nasnídáte nebo aspoň tři hodiny po jídle.Nevolnost a jiné problémy by měly časem ustoupit.Přeji hodně úspěchů a spokojený život.Kings

pro Janu

(Kings, 22. 3. 2009 20:32)

První cvik se cvičí po směru hodinových ručiček protože i naše energetická centra se točí tímto směrem.S pozdravem Kings

dodatek k nevolnosti

(Bára, 11. 3. 2009 8:51)

ještě bych asi měla dodat, že 8 opakování mi nedělalo žádné fyzické potíže, netočila se mi hlava u 1. cviku ani u ostatních, jen u 4. - u mostu, se mi při záklonu hlavy dělalo trochu špatně, ale ne nijak výrazně

Nevolnost

(Bára, 11. 3. 2009 8:45)

dobrý den, 5 tibeťanů jsem začala cvičit včera, ale po těch 10-20 minutách mi bylo opravdu zle...ani ne jako zažívací potíže, bylo to spíš jako kinetóza, špatně z každého pohybu, jako kdybych jela v autě nebo autobuse bez kinedrilu...na zvracení mi ale nebylo. vydrželo to tak hodinu a půl a bylo to opravdu nepříjemné.
Na jedněch stránkách doporučovali začít s 8-9 opakováními, mohl by být problém v přetížení? do dalšího cvičení se mi kvůli té nevolnosti opravdu nechce.

pro Ladu

(Kings, 3. 3. 2009 7:31)

Dobrý den,tyto cviky se dají cvičit i v těhotenství.Je to jako s jakýmkoliv jiným cvičením.Pokud jste už 5 Tibeťanů cvičila před těhotenstvím tak by to neměl být problém.Jestliže jste začátečník, potom je důležité nepřetěžovat organismus víc než je únosné,v žádném případě Vás nesmí nic bolet.V těhotenství to platí dvakrát.Pro Váš klid bych se ještě zeptal Vašeho lékaře.Přeji hodně úspěchů,štěstí a pohodové těhotenství.S pozdravem P.Král

Vhodnost cviceni v dobe tehotenstvi

(Lada, 16. 2. 2009 1:19)

Dobry den, znam cviceni 5 tibetskych ritu a zda se mi velmi prospesne. Ale nevim, jestli je mozne provozovat toto cviceni v dobe tehotenstvi. Muzete mi prosim na mou otazku odpovedet? Dekuji

IIaa

(Kings, 9. 4. 2008 18:51)

Určitě vyzkoušej a uvidíš.Držím ti palce.

llaa

(andy, 9. 4. 2008 12:30)

je to asi fakt dobry co??!

paní Marcele

(Kings, 27. 3. 2008 17:40)

Dobrý den,nejprve bych vyzkoušel dva dny cviky vynechat.Uvidíme jaká bude situace,jestli se to zlepší a nevolnost ustoupí a znovu se objeví potíže při opětovném cvičení, pak to znamená že se začínají měnit tělesné pochody k lepšímu.Pro lepší diagnózu bych potřeboval další informace týkající se Vaší stravy.Nejlepší je zapisovat si tři týdny přesně co jíte a pijete a v kolik hodin a jakým způsobem stravu upravujete.Potom je důležité zapsat každodenně časy kdy chodíte na stolici.To je velmi důležité.Také bych potřeboval vědět kdy cviky provádíte.A ještě jedna věc, napište jestli jste kuřačka a kolik je Vám roků.To by bylo asi vše.Doufám že Vás má odpověď uspokojí.Já cviky praktikuji již delší dobu a je doopravdy velmi znát tělesná pohoda.S pozdravem P.Král Informace můžete napsat i na email: kralpetrr@seznam.cz

Dodatek s omluvou

(Marcela Pajurková, 27. 3. 2008 9:00)

Promiňte, zapoměla jsem v textu informaci, že nevolnost začíná pozvolna, během cvičení a plně se rozvine po posledním cviku.

Nevolnost po cvičení

(Marcela Pajurková, 27. 3. 2008 8:37)

Dobrý den, mám dotaz. Soustavu cviků - 5 tibeťanů - cvičím už 8 dní a už mi odezněly bolesti v bedérní a krční páteři. Ale asi 10 - 20minut mám problém jakoby v zažívacím traktu, nepoznám, zda je to od žlučníku, žaludku či slinivky Je to nevolnost, která mne provádí sice celý život, ale spíš nárazově. Asi 6 let dodržuji bezlepk.dietu,předešlou dobu jsem měla alergii na lepek a jelikož mi alergii nediagnostikovali, špatně jsem se stravovala a měla různé - hlavně zažívací problémy. Teď jsem si "vyspravila" záda ale nevolnost je dost nepříjemná. Prosím, poraďte, mám pokračovat ve cvičení, nemůžou se nevolnosti zhoršovat a ovlivnit opět zažívání?
Děkuji za případnou radu, Marcela Pajurková